Dieta dwulatka, co powinien, a czego nie może jeść dwulatek?

Podstawowe zasady diety

W codziennej diecie dwulatka należy podawać jak najwięcej produktów pochodzenia roślinnego np. brokuły. Dzieci powinny również otrzymywać różnorodne posiłki, dostarczające im odpowiednią ilość kalorii. Proponuj dziecku dużo warzyw i owoców, które powinny spożywać codziennie, aby dostarczać do organizmu wszelkie witaminy. Nie powinno się ograniczać tłuszczów, ponieważ w pierwszych 3 latach życia dziecka tłuszcze są niezbędnym czynnikiem potrzebnym do rozwoju mózgu. Dbajmy też o spożycie ryb, zapobiegają one w przyszłości wszelkie choroby takie jak m.in. choroby serca i naczyń krwionośnych. Słodycze, które są źródłem zbędnych kalorii, które przekształcają, się w tkankę tłuszczową także powinny zostać ograniczone.

Posiłki

Od 2 roku życia dziecko powinno jeść 5 posiłków, czyli śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. Podjadanie pomiędzy posiłkami jest bardzo niezdrowe i może doprowadzić do otyłości dziecka. Może, zdarzyć się sytuacja, że dziecko będzie chciało jeść tylko kilka tych samych posiłków, bez obaw zazwyczaj taki stan trwa niezbyt długo i nie odbija się w żaden sposób na zdrowiu dziecka. Po ukończeniu 1 roku życia należy także ograniczać stopniowo karmienie butelką, ponieważ sprzyja to rozwojowi się próchnicy.

Błędy podczas diety dwulatka

Zmuszanie dziecka do jedzenia nie jest niczym dobrym, a karanie dziecka za niejedzenie tylko pogarsza sytuacje, ponieważ dziecko wtedy bardziej się do tego zraża. Karmienie dziecka poza stołem, np. biegając za nim z łyżką po całym domu, jest złym pomysłem, dziecko powinno, się nauczyć, że posiłki je się przy stole na krzesełku. Jeżeli odwracamy, uwagę dziecka od jedzenia poprzez m.in. bajki dziecko wtedy nie jest świadome spożywania posiłku i nie przyzwyczai się do rytualnego jedzenia.

Brak apetytu

Jeżeli twoje dziecko nie chce, jeść zapewnij mu odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu. Spędzaj aktywnie z nim czas, bawcie się, biegajcie lub może pojeździć na rowerku. Warto także wiedzieć, że dziecko w 2 roku życia rośnie mniej intensywnie, dlatego zmniejsza się zapotrzebowanie na energię, która jest przetwarzana na masę ciała. Jeśli twoje dziecko rozwija się prawidłowo i jego masa ciała i wzrost jest, odpowiedni nie ma żadnego powodu do obaw, może być to po prostu chwilowy kaprys dziecka. Niekiedy dzieci wywołują zamieszanie podczas posiłku, aby skupić na sobie uwagę. Dlatego nie rob dziecku wyrzutów, nie krzycz na niego, ani nie stwarzaj nerwowej atmosfery, bo może to jedynie pogłębić problem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj