Pierwsze ruchy dziecka – kiedy i jak rozpoznać?

Każda przyszła mama z pewnością oczekuje dnia, w którym pierwszy raz odczuje obecność swojego maluszka. Dzieje się to w momencie, w którym po raz pierwszy możemy odczuć wykonywane przez niego ruchy. Przeważnie, zwłaszcza na późniejszym etapie ciąży, są to wyraźne kopnięcia, jednak na ogół są to delikatne muśnięcia, przypominające bąbelki w brzuchu. Kiedy można spodziewać się pierwszych ruchów dziecka i jak je rozpoznać?

Pierwsze ruchy dziecka

Ruchy dziecka są niezwykle ważne dla przyszłej mamy. Dostarczają jej wielu wzruszeń, umacniają więź z nienarodzonym dzieckiem i pozwalają poczuć się mamą jeszcze przed rozwiązaniem.

Kobiety, które spodziewają się pierwszego maleństwa, mają największe problemy z rozpoznaniem początkowych oznak jego poruszania się. Niekiedy przyszłe mamy nawet nie wiedzą, że delikatne łaskotanie i bąbelki w brzuchu, to właśnie obracające się w brzuchu dziecko. Pierwsze ruchy przyszłego noworodka można wyczuć między 16. a 18. tygodniem ciąży, jednak nie zawsze będzie to normą. Przeważnie wyraźniejsze kopnięcia czuć dopiero w okolicach 20. tygodnia ciąży.

Szybciej „wygibasy” maluszka odczuwają kobiety o drobnej posturze, ponieważ niewielka ilość tkanki tłuszczowej nie jest zbyt dobrym amortyzatorem.

Przeczytaj i dowiedz się, jak przedstawiają się ruchy dziecka w 16 tygodniu ciąży: https://www.mustela.pl/mustela-blog/16-tydzien-ciazy-kalendarz-ciazy

Dlaczego dziecko porusza się w brzuchu matki?

Im płód jest większy, tym staje się silniejszy, a jego ruchy będą coraz bardziej intensywne. Mogą sprawiać dyskomfort, niekiedy nawet lekki ból. Dziecko będzie coraz intensywniej przekręcało się i kopało, a przez to, że ma coraz mniej miejsca, będziesz to coraz bardziej odczuwać.

Dlaczego maluch porusza się w kobiecym brzuchu? Oczywiście nabiera w ten sposób sił – ćwiczy, aby wzmacniać mięśnie, które przygotują go do życia na zewnątrz. Przyszły noworodek przygotowuje się w ten sposób do niezwykle intensywnego doświadczenia, jakim jest poród.

Co jeszcze warto wiedzieć o ruchach dziecka?

Maluszek rusza się praktycznie przez cały czas. Ma swój własny układ ćwiczeń i ruchów, które wykonuje o określonych porach. Tak jak każdy z nas może się zmęczyć i będzie musiał wtedy odpoczywać. Nie ma powodu do zmartwień, jeżeli po całym dniu odczuwania intensywnych ruchów, nagle nastanie spokój – to normalne. Jednak jeżeli taki stan utrzymuje się dłużej niż kilka godzin, zwłaszcza mimo wczesnej aktywności maluszka, warto udać się do lekarza. Ginekolog zweryfikuje czy wszystko jest w porządku i wyjaśni skąd taka nagła zmiana w aktywności płodu. Bardzo często dziecko może wykonywać najwięcej ruchów w momencie, kiedy przyszła mama śpi. Jeżeli kobieta jest pod stałą opieką lekarza, nie ma powodów do zmartwień.

Należy także mieć na uwadze, że w miarę postępu ciąży, maluch będzie ruszał się już coraz mniej. Będzie przecież miał o wiele mniej miejsca w brzuszku, dlatego zamiast fikać koziołki, będzie od teraz wyłącznie przeciągał się oraz będzie próbował rozprostować rączki i nóżki. Takie próby mogą niekiedy skończyć się nieprzyjemnym kopnięciem w żołądek, jednak nigdy nie powinny być bolesne. Ruchy dziecka to jednak znak, że maluch rozwija się prawidłowo.

Intensywne ruchy dziecka w 17. tygodniu ciąży – sprawdź co warto wiedzieć na ten temat: https://www.mustela.pl/mustela-blog/17-tydzien-ciazy-kalendarz-ciazy

Jak lepiej poczuć ruchy płodu?

Chociaż pierwsze ruchy dziecka nie są jeszcze zbyt wyraźnie odczuwane i spora część mam zwyczajnie je pomija, można zastosować kilka sprawdzonych technik, aby nieco odrobinę wzmocnić to doznanie.

Są to całkowicie bezpieczne sposoby na to, aby delikatnie zwiększyć szanse na poczucie obecności maluszka. Można położyć się na lewym boku i poczekać około godziny, czasem nawet dwóch. Można zjeść również drobną słodką przekąskę, jak np. kostka czekolady. Zwiększy to poziom glukozy we krwi, dzięki czemu maluch będzie miał więcej energii.

Pamiętajmy, że rozwijający się w brzuszku płód dość mocno reaguje na silne emocje. Jeżeli mama będzie czymś dotkliwie poruszona lub zdenerwowana, dziecko będzie reagowało wzmożoną aktywnością.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj