Zęby mleczne, czyli co warto wiedzieć o mleczakach

Pierwszym pokoleniem zębów, których zawiązki pojawiają się już w okresie płodowym są zęby mleczne. Zaczynają one wyrastać około 6 miesiąca życia dziecka. Cały proces ich wzrostu odbywa się w odpowiedniej, nieprzypadkowej kolejności i trwa średnio 2 lata. Proces ten jest uwarunkowany genetycznie. Mleczaków jest mniej niż zębów stałych, w uzębieniu mlecznym brakuje przedtrzonowych. W sumie buzia kilkuletniego dziecka liczy sobie 20 zębów mlecznych.

Co warto wiedzieć o mleczakach?

Dzielą się na trzy grupy: siekacze, kły i trzonowe. Kolejność wyrastania mleczaków nie jest przypadkowa. Najpierw wyrastają dolne siekacze jedynki około 6-10 miesiąca życia, następnie górne siekacze jedynki około 8-12 miesiąca życia i kolejno w 9-13 miesiącu górne boczne siekacze, 10-16 miesiąc dolne siekacze boczne, 13-19 miesiąc górne trzonowe pierwsze, 14-18 miesiąc dolne trzonowe pierwsze, 16-23 miesiąc górne i dolne kły, 23-31 miesiąc dolne drugie trzonowe, 25-33 miesiąc górne drugie trzonowe.

Budowa i cechy zębów mlecznych

Mleczaki są przeważnie drobne, płytko ukorzenione w mlecznym odcieniu bieli, stąd nazwa. Mają delikatną strukturę, a ich niska mineralizacja sprawia, że są podatne na próchnicę. Choć wypadną to jednak warto je leczyć ponieważ jeśli nastąpi przedwczesna utrata zębów mlecznych, może to grozić w późniejszym czasie wadą zgryzu u dziecka. Od stanu, wyglądu i rozstawienia zębów mlecznych zależy późniejszy wygląd zębów stałych dlatego warto o nie dbać.

Proces wymiany zębów mlecznych na stałe, co warto wiedzieć

Proces ten rozpoczyna się zwykle około 5-6 roku życia. Pierwszym symptomem jego rozpoczęcia jest rozchwianie zębów mlecznych w dziąsłach. od chwili kiedy ząbek mleczny zacznie się ruszać do jego wypadnięcia może minąć nawet kilka miesięcy. Nie od razu też na jego miejsce pojawi się ząb stały. Cały proces odbywa się stopniowo i trwa nawet kilka lat nim wszystkie mleczaki zostaną zastąpione zębami stałymi. Wymiana zębów mlecznych odbywa się etapami: między piątym a siódmym rokiem życia wypadają jedynki i szóstki, zwykle najpierw dolne, a następnie górne. Dopiero w późniejszym etapie kły i trzonowe.

Objawy wymiany zębów mlecznych na stałe

Cały proces wymiany zębów, choć naturalny jest jednak bardzo złożony dlatego mogą mu towarzyszyć nieprzyjemne objawy, takie jak: stan podgorączkowy, miejscowy ból i swędzenie, brak apetytu. Objawy te można łagodzić za pomocą specjalnych preparatów dostępnych w aptekach bez recepty. Warto też skonsultować się ze stomatologiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj