Bezpieczne korzystanie z fotelika samochodowego

Dokonałeś zakupu fotelika samochodowego? Gratulacje! Pamiętaj jednak, że dbanie o bezpieczeństwo Twojego dziecka nie ogranicza się tylko do wyboru odpowiedniego modelu. Dowiedz się, jak użytkować fotelik w należyty sposób, aby każda podróż kończyła się szczęśliwie.

Montaż fotelika

Podstawowa czynność przy foteliku samochodowym i zarazem pierwszy dylemat. Mocować fotelik do kanapy samochodowej za pomocą pasów bezpieczeństwa, czy zakupić specjalną bazę? Wybrane foteliki samochodowe z kategorii wagowej 0 – 13 kg można mocować przy wykorzystaniu pasów, a zakup bazy wiąże się oczywiście z poniesieniem dodatkowego kosztu. Zadaj sobie pytanie, czy na bezpieczeństwie dziecka warto oszczędzać? Jest to pytanie z gatunku retorycznych. Zwróć uwagę na to, że baza znacząco zwiększa stabilność fotelika, a poza tym ułatwia jego montaż.

Miejsce na fotelik

Wiadomo już, jak zamontować fotelik w bezpieczny sposób, ale które miejsce w samochodzie jest do tego najbardziej odpowiednie? Najlepszym miejscem na montaż fotelika jest środek tylnej kanapy. Dzieje się tak, ponieważ miejsce to jest najbardziej oddalone od punktów uderzeń przy ewentualnym bocznym zderzeniu. Centrum samochodu to strefa, w której siła zgniotu zawsze jest najmniejsza, co ma znaczenie także przy czołowych zderzeniach.

Taki montaż fotelika niestety nie zawsze jest możliwy, więc trzeba postawić na alternatywne rozwiązanie, czyli miejsce za fotelem pasażera. Jest to optymalne miejsce, ponieważ w razie parkowania lub zatrzymania samochodu na jezdni masz bezpieczny i w miarę łatwy dostęp do dziecka.

Przednie siedzenie – dozwolone czy też nie?

Sporo emocji i kontrowersji wywołuje czasem kwestia przewożenia dziecka na przednim siedzeniu. Przepisy obowiązującego prawa dopuszczają możliwość przewozu dziecka obok kierowcy, ale pod pewnymi warunkami. W przypadku niemowląt oraz dzieci o wzroście poniżej 150 cm wzrostu niezbędny jest oczywiście fotelik samochodowy, zamontowany tyłem do kierunku jazdy. Bezwzględnie konieczne jest również dezaktywowanie poduszki powietrznej. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ siła otwierającej się poduszki powietrznej jest tak duża, że jej uderzenie w tył fotelika może zagrażać zdrowiu i życiu dziecka. Ogólnie rzecz biorąc, przedni fotel nie jest najbezpieczniejszym miejscem dla dziecka, więc ta opcja powinna być brana pod uwagę tylko jako ostateczność.

Czas podróży

Nawet w trakcie najbardziej bezpiecznej podróży niezbędne są przerwy dla najmłodszych pasażerów. Specjaliści zalecają, aby nie przewozić dziecka w foteliku dłużej niż 2 godziny dziennie. Jeżeli zdarzy się konieczność kilkugodzinnej podróży, konieczne jest robienie 20 minutowych przerw po każdych 2 godzinach podróży.

Są to rzecz jasna orientacyjne przedziały czasowe. Najczęściej to fizjologia dziecka reguluje rytm podróży. Nie warto budzić śpiącego niemowlaka, nawet jeśli mija 2 godzina jazdy. Lepiej jest nie zaburzać jego rytmu snu i odczekać, aż dziecko samodzielnie zasygnalizuje, że nadszedł czas karmienia lub zmiany pieluszki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj