Pierwsza wizyta dziecka u dentysty, jak przygotować na nią dziecko?

Każdy rodzic powinien starać się utrzymać zdrowie swojego dziecka w jak najlepszej kondycji. Nie da się ukryć, że bardzo ważne są regularne wizyty lekarskie. Nie można zapomnieć o systematycznym odwiedzaniu stomatologa. Pierwsza wizyta dziecka u dentysty może być jednak bardzo stresująca, dlatego trzeba odpowiednio przygotować do niej dziecko.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – uświadom dziecku jak jest ważna.

Aby zachęcić dziecko do wizyty u lekarza stomatologa, musimy postarać się o to, aby zrozumiało ono jak niezmiernie ważna jest dbałość o zęby. Oczywiście zawsze dobrze jest pamiętać także o tym, aby nauczyć dziecko również prawidłowej higieny jamy ustnej. Uświadommy naszemu dziecku jak niezmiernie ważne jest staranne i codzienne szczotkowanie zębów. Najlepiej używać do tego celu miękkiej szczoteczki, która nie podrażni często wrażliwych dziąseł malca. Wyjaśnijmy dziecku, że im lepiej będzie dbało o zęby – tym rzadziej będzie musiało je leczyć. Wytłumaczmy dziecku również to, że wizyta u dentysty ma za zadanie nie tylko leczenie zębów, ale przede wszystkim dbanie o to, aby leczenie nie było konieczne.

Powiedz dziecku na czym będzie polegać pierwsza wizyta u dentysty.

Każde dziecko będzie musiało odwiedzić w końcu gabinet stomatologiczny. Trzeba przyznać, że większość dzieci się tego boi. Warto przeprowadzić z dzieckiem rozmowę i zapytać o to czego właściwie dziecko się obawia. Większość dzieci nade wszystko obawia się bólu. Nie sposób jednak nie wspomnieć o tym, że część dzieci przeraża sam fakt tego, że obca osoba będzie przyglądać się tym, w jakim stanie są ich zęby. Niektóre z nich mogą bać się nawet tego, że lekarz dentysta zwróci im uwagę na to, że nieodpowiednio troszczą się o higienę jamy ustnej. Wyjaśnijmy dziecku, że stomatolog nie będzie pod żadnym pozorem go oceniał, a ocena stanu w jakim znajdują się jego zęby jest przejawem troski o ich zdrowie. Uspokójmy również malca informując go o tym, że dentysta nie przeprowadzi żadnego zabiegu bez ich zgody. Poinformujmy dziecko także o tym, że istnieje możliwość skorzystania ze znieczulenia. Nie wszystkie zabiegi dentystyczne wymagają jednak znieczulenia. Dobrze byłoby również, gdyby dziecko mało świadomość tego, że nie każda wizyta stomatologiczna wiąże się z koniecznością przeprowadzenia leczenia. Wyjaśnijmy również, że pierwsza wizyta u dentysty nie jest zazwyczaj bolesna. Dobrze byłoby również, gdyby dziecko po zakończonej wizycie otrzymało niewielką nagrodę za swoje dzielne zachowanie. Dzięki temu malec mniej będzie obawiał się kolejnych wizyt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj