Tacierzyństwo, porady dla przyszłego taty

Bycie Tatą to nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli stajesz się nim po raz pierwszy. Od teraz będziesz zarówno głową rodziny, jak i wzorem, bohaterem i obrońcą swojego dziecka. Jego powiernikiem oraz drogowskazem na świecie. Czy jesteś gotowy do tej roli? O to kilka ważnych porad, które przygotują Cie do Tacierzyństwa.

Bycie ojcem od pierwszych dni ciąży

Bycie ojcem rozpoczyna się od poczęcia. Pomimo, iż to w ciele kobiety rozwija się Wasze maleństwo, to już w tym ważnym momencie stałeś się za nie odpowiedzialny. Dlatego szczególną uwagę poświęć swojej partnerce. Nie pozwól, aby dźwigała więcej niż 5 kilogramów, przemęczała się, denerwowała. To wszystko ma wpływ na rozwój dziecka. Towarzysz kobiecie podczas badań lekarskich, będziesz dla niej w tych momentach nie tylko wsparciem, ale też zdobędziesz szansę na rozmowę z lekarzem o swoich wątpliwościach czy obawach. Jako ojciec masz prawo do wspólnych wizyt u ginekologa. Ponadto to naprawdę niesamowite przeżycie, kiedy po raz pierwszy zobaczysz, a potem usłyszysz bicie serca swojego dziecka, podczas USG. Zwracaj też uwagę na dietę i jej suplementację u matki maleństwa oraz na wszelkie wyniki badań. Zła dieta może prowadzić do licznych niedoborów witamin, a także żelaza, którego brak może prowadzić do ciężkiej anemii. Ta może się zaś skończyć poronieniem lub przedwczesnym porodem. Pilnuj również wyników badań tarczycy i glukozy we krwi partnerki. Sprawdźcie też oboje swoje grupy krwi, tak aby nie doszło między matką a dzieckiem do konfliktu serologicznego.

Kupno wyprawki

Zapewne jak większość mężczyzn  nie lubisz zakupów, ale gwarantujemy, że te z pewnością Ci się spodobają. Wielu ojców dopiero podczas kompletowania wyprawki dla swojego dziecka odnajduje przyjemność z chodzenia po sklepach. I tak jak kupno ubranek, pościeli, kocyków, smoczków czy butelek może wydać Ci się błahostką, to zakup i zmontowanie łóżeczka oraz wózka, z pewnością jest zadaniem typowym dla mężczyzny. Wybierając wózek weź pod uwagę jego wagę, rodzaj kółek i hamulców, obecność amortyzatorów, a także czy jest wielofunkcyjny. Jeśli zdecydujesz się też asystować przy kompletowaniu butelek, to pamiętaj, że najlepsze są antykolkowe, dzięki nim Twoje maleństwo nie będzie się zapowietrzać i uniknie przykrych dolegliwości jego brzuszka.

Poród

Jako ojciec masz prawo do udziału wraz z partnerką w zajęciach szkoły rodzenia. Dzięki temu przygotujesz się zarówno do porodu, jak i nauczysz dbać i pielęgnować noworodka. Pierwsza kąpiel czy przewijanie mogą bowiem przynieść wiele obaw czy nie zrobisz mu krzywdy.

Pamiętaj, że Twoja obecność przy porodzie daje partnerce poczucie bezpieczeństwa, a także pokazuje w jaki sposób Ci na niej zależy. Masuj jej plecy w tym czasie, podawaj wodę, trzymaj za rękę, oddychaj razem z nią. Dzięki Tobie poczuje się doceniona i kochana.

Bądź najlepsza wersją samego siebie

Bycia ojcem nie da się nauczyć. Wraz z pojawieniem się maleństwa na świecie sam zobaczysz, że będziesz działał intuicyjnie, przede wszystkim swoim sercem. Nie musisz być idealny, po prostu bądź najlepszą wersją samego siebie, a dziecko będzie to czuło i podziękuje Ci za to, najpierw pierwszym uśmiechem, następnie słowem „TATA”, a potem wspólnym spędzaniem z Tobą czasu. Tacierzyństwo to najlepszy czas w Twoim życiu. Ciesz się nim. To jedyne w swoim rodzaju chwile, które się nie powtórzą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj